Antonikné Polónyi Katalin Kézműves- és Hagyományőrző Műhely 
Nagyberegi Középiskola (Kárpátalja)
"A gyökértelenség sivárrá, sokszor jellemtelenné teszi az emberi életet. A hagyomány valóban éltetővé akkor válik, ha a füzetek lapjairól átkerül gyermekeink ajkára és szívébe." (Kriston Vízi József)
MENÜ

Iskolán kívüli foglalkozások keretén belül, egyéb kreatív technikák elsajátítására kerül sor (tevékenységünk 30 %-a) főleg a 8-14. éves korosztály számára: agyagozás, fafaragás, rongybaba és bábkészítés, gyöngyfűzés-szövés, szalma-, csuhé-, és vesszőfonás, gyertyamártás, mézeskalács-készítés és díszítés, csomózások (makramé), madzagszövés, kavics-, üveg- és textilfestés, kasírozás. Az iskolában, délutáni időszakban kerül sor az egy-másfél órás foglalkozások megtartására (14.00-16.00 óra között). A projekt (kézműves foglalkozások) időtartama: 2013. szeptember 20. – 2014. május 16. (összesen 35 hét, hetente 1 foglalkozás csoportonként).

A foglalkozáson résztvevők négyféle foglalkozástípusból választhatnának:

  • Tematikus foglalkozások – alkalmanként meghirdetve
  • Nyitott Műhely-foglalkozások – hetente egy alkalommal
  • Kreatív Hobby Klub – havi rendszerességgel
  • Egyéni foglalkozás

A foglalkozások közül a Nyitott Műhely- foglalkozás-temelnénk ki, ami arról szól, hogy mindenki saját elképzelés szerint választ anyagot és megmunkálási technikát. Önállóan valósítja meg alkotói elképzeléseit tárgykészítés közben. A foglalkozásnak van egy javasolt témája, amely köré szerveződik a tevékenység. A tanár/foglalkozásvezető szerepe arra korlátozódik, hogy támpontokat adjon a választáshoz és a technikai megoldásokhoz.

A csoport(ok) létszáma ideális esetben 15 fő (2 csoport, 30 fő/hét), de ennél nagyobb létszámok is előfordulhatnak. Egyes csoportok beosztása változó lenne, életkor vagy érdeklődés szerint. Minden alkalommal elkészül egy-egy olyan tárgy, melynek esztétikai értéke mellett funkciója is van.

 

Asztali nézet